Snimanje zubi kod djece: što roditelji trebaju znati

26 kol

Za roditelje čije dijete treba proći kroz proces snimanja zubi, ovo može biti prilično stresno i neizvjesno iskustvo. U ovom članku pružit ćemo detaljan vodič o svemu što trebate znati o snimanju zubi kod djece, s posebnim naglaskom na sigurnost, uporabu rendgena i cijeli postupak.

Što je snimanje zubi?

Snimanje zubi, ili dentalna radiografija, je dijagnostička metoda koja koristi rendgen za stvaranje snimki zubi i čeljusti. Ove snimke pomažu stomatolozima u identificiranju problema koji se ne mogu vidjeti golim okom, kao što su karijes između zuba, infekcije kostiju, ciste ili tumori.

Najčešće vrste snimanja zubi uključuju:

  • Zagrizne snimke: prikazuju gornje i donje dijelove zubi kako bi se otkrio karijes ili promjene u koštanom tkivu.
  • Periapikalne snimke: prikazuju cijeli zub od krune do korijena.
  • Panoramske snimke: prikazuju cijelu čeljust na jednoj rendgenskoj slici.

Kako izgleda proces snimanja zubi?

Proces snimanja zubi kod djece nije kompliciran. Evo što roditelji mogu očekivati:

  1. Priprema pacijenta: Dijete će biti smješteno u stolicu, a tehničar će mu objasniti što može očekivati. Prvo će se postaviti zaštitna pregrada (obično olovna pregača) kako bi se minimiziralo izlaganje zračenju.
  2. Postavljanje rendgen aparata: Zatim se postavlja rendgenski aparat izvan područja koje će biti snimano. Ako je potrebno, djetetu se može dati neki oblik fiksatora za stabilizaciju glave ili čeljusti.
  3. Izvođenje snimke: Rendgen tehničar zatim aktivira aparat kako bi napravio snimku koja prikazuje stanje gornje ili donje čeljusti.
  4. Analiza: Snimka se zatim analizira od strane stomatologa koji će procijeniti stanje zubi i čeljusti te predložiti daljnje korake u liječenju.

Je li snimanje zubi sigurno za djecu?

Jedna od ključnih briga roditelja je sigurnost vezana za izlaganje rendgenskom zračenju. U modernoj stomatologiji, snimanje zubi koristi vrlo niske doze zračenja koje su sigurne za djecu. Nadalje, korištenjem zaštitne opreme kao što su olovne pregače i torakalni štitnici dodatno se smanjuje izloženost zračenju.

Rendgenski aparati koji se koriste omogućuju visoku preciznost uz minimalno zračenje, čineći ovaj postupak sigurnim i pouzdanim dijelom dentalne skrbi.

Kada je potrebno snimanje?

Snimanje zuba može biti nužno u nekoliko situacija:

  • Rutinske provjere: Kao dio redovitih stomatoloških pregleda.
  • Specifični problemi: Kod znakova bolesti desni, infekcija ili ozljeda.
  • Ortodontska procjena: Analiza strukture čeljusti prije postavljanja aparatića za zube.

Važno je napomenuti da će stomatolog upotrijebiti rendgensko snimanje samo kada je to apsolutno potrebno i kada koristi nadmašuju potencijalnu štetu od izlaganja niskoj razini zračenja.

Što roditelji trebaju uzeti u obzir?

Pri odluci za izvedbu rendgenskog snimanja kod djece, roditelji bi trebali:

  • Informirati stomatologa o svim ranijim zdravstvenim problemima djeteta.
  • Osigurati da dijete razumije postupak kako bi ga umirili.
  • Provjeriti koristite li kliniku koja ima modernu opremu za minimalizaciju izlaganja zračenju.

Snimanje zuba kod djece je uobičajena i korisna praksa koja doprinosi pravilnoj dijagnostici i efektivnom liječenju dentalnih problema. Prilikom svakog pregleda, transparentna komunikacija između roditelja, pacijenta i stomatologa ključna je za postizanje najboljih rezultata uz minimalne rizike.

Share:

Comments are closed.

Ul. Stjepana Radića 10

48350, Đurđevac

Nazovi nas

048/733-104
097/779-31-08

Radno vrijeme

Klikni za više informacija

Rezerviraj termin

[email protected]