Najčešća pitanja o zubnim implantatima

20 ruj

Najčešća pitanja o zubnim implantatima

Zubni implantati postaju sve popularniji način nadomještanja izgubljenih zuba. Ova metoda ne samo da vraća funkcionalnost, već i estetski izgled usne šupljine. U nastavku ćemo odgovoriti na neka od najčešćih pitanja vezanih uz ugradnju zubnih implantata.

Što su zubni implantati?

Zubni implantati su umetci izrađeni od biokompatibilnih materijala, najčešće titana, koji se kirurški ugrađuju u kost čeljusti na mjestu gdje nedostaje zub. Implantat djeluje kao zamjena za korijen prirodnog zuba i služi kao osnova za pričvršćivanje krunice, mosta ili proteze.

Tko je kandidat za zubni implantat?

Pacijent koji razmišlja o ugradnji zubnog implantata mora zadovoljiti određene uvjete. Općenito, kandidati za zubne implantate su osobe koje:

  • Imaju dobru oralnu higijenu.
  • Imaju dovoljno kosti u čeljusti za podršku implantatu.
  • Nemaju ozbiljnih zdravstevnih problema koji bi mogli utjecati na zarastanje kosti.

Kako se provodi ugradnja zubnog implantata?

Ugradnja implantata je kirurški postupak koji se provodi u nekoliko faza:

  1. Priprema: Utvrđuje se opće zdravlje pacijenta i obavlja se detaljan pregled usne šupljine.
  2. Ugradnja implantata: Tijekom kirurškog zahvata, titanski vijak (implantat) ugrađuje se u kost čeljusti.
  3. Razdoblje integracije: Nakon ugradnje, potrebno je nekoliko mjeseci da implantat sraste s kosti, proces poznat kao osseointegracija.
  4. Postavljanje nadogradnje: Nakon uspješne osseointegracije, postavlja se nadogradnja i umetanje protetskog dijela (krunica, most ili proteza).

Kolika je uspješnost zubnih implantata?

Zubni implantati imaju vrlo visok postotak uspješnosti, koji prema nekim istraživanjima iznosi čak 95%. Važno je napomenuti da uspješnost uvelike ovisi o pravilnoj brizi i održavanju oralne higijene od strane pacijenta te redovitim kontrolama kod stomatologa.

Koje su potencijalne komplikacije?

Iako su rijetke, moguće su komplikacije pri ugradnji zubnih implantata. Neki od njih uključuju:

  • Infekcije oko implantata.
  • Odbacivanje implantata od strane organizma.
  • Oštećenje živaca ili okolnih struktura tijekom kirurškog zahvata.

Kako treba paziti na zubne implantate?

Nakonn ugradnje zubnog implantata, pacijent mora pridržavati se preporučenih mjera oralne higijene kako bi se osigurala dugovječnost i funkcionalnost implantata. To uključuje redovito četkanje, korištenje zubnog konca te profesionalno čišćenje kod stomatologa.

Koliko traje proces ugradnje?

Ugradnja zubnog implantata može trajati nekoliko mjeseci zato što proces uključuje fazu integracije s kosti koja zahtijeva vrijeme za zarastanje i stabilizaciju. Vrijeme je također potrebno za izradu protetskog nadomjestka koji će biti postavljen na sam implantat.

Troškovi zubnih implantata

Troškovi zubnih implantata variraju ovisno o različitim čimbenicima kao što su kompleksnost postupka, materijali koji se koriste i potrebne dodatne procedure (npr. nadogradnja kosti). Premda mogu biti skupi, dugotrajna rješenja kao što su implantati često se pokažu isplativima zbog svoje trajnosti i funkcionalnosti.

Završavajući ovaj edukativni vodič o najčešćim pitanjima vezanim uz zubne implantate, nadamo se da smo vam pružili dragocjene informacije koje će vam pomoći pri donošenju informirane odluke. Ako imate dodatna pitanja ili sumnje, uvijek je najbolje konzultirati se sa stručnjakom – vaš stomatolog je tu da vam pruži savjete prilagođene vašem specifičnom stanju i potrebama.

Share:

Comments are closed.

Ul. Stjepana Radića 10

48350, Đurđevac

Nazovi nas

048/733-104
097/779-31-08

Radno vrijeme

Klikni za više informacija

Rezerviraj termin

[email protected]