Postupak frenulektomije: kako se izvodi i koji su rizici

25 srp

Frenulektomija je kirurški zahvat koji se često provodi u usnoj šupljini kako bi se riješili problemi uzrokovani prevelikim ili nepravilno postavljenim frenulumom. U ovom članku detaljno ćemo opisati postupak frenulektomije, razloge za njegovo izvođenje, te moguće rizike i komplikacije.

Što je frenulum i zašto može biti problem

Frenulum je tanki pojas tkiva koji povezuje dvije strukture u tijelu. U usnoj šupljini frenulumi se nalaze ispod jezika, između gornje usnice i zubnog mesa, te između donje usnice i zubnog mesa. Kada je frenulum prevelik ili postavljen na neprikladan način, može uzrokovati brojne probleme uključujući govor, gutanje, problem s dentalnom higijenom, te pomjeranje zuba.

Kod novorođenčadi, nepravilno postavljen frenulum može otežati dojenje jer dijete ne može pravilno zategnuti bradavicu. Kod starije djece i odraslih, to može rezultirati zubnim malokluzijama ili čak bolovima.

Što je frenulektomija i kada se izvodi

Frenulektomija je postala standardni kirurški zahvat u stomatologiji i oralnoj kirurgiji. Izvodi se kada pacijent osjeti značajne probleme zbog nepravilnog frenuluma. Zahvat uključuje rezanje ili uklanjanje dijela frenuluma kako bi se poboljšala pokretljivost zahvaćenih dijelova usne šupljine i smanjile postojeće tegobe.

Preporučuje se kada su prisutni problemi s govorom, problem s gutanjem hrane, bol ili pomicanje zuba zbog napetosti frenuluma.

Kako se izvodi zahvat

Prije nego što se zahvat izvede, pacijent će biti detaljno pregledan od strane stomatologa ili oralnog kirurga. Tijekom pregleda razmatraju se sve opcije liječenja te se pacijentu objašnjava postupak i moguće komplikacije.

Zahvat se obično izvodi pod lokalnom anestezijom koja numira područje oko frenuluma i omogućava pacijentu da ne osjeti bol tijekom postupka. Pacijent obično ostaje potpuno svjestan tijekom cijelog procesa. Kada lokalan anestezija počne djelovati, kirurg pažljivo reže ili uklanja dio frenuluma kako bi oslobodio napetost u tom području.

Nakon završetka kirurškog dijela zahvata, rana se može zatvoriti šavovima koji se sami razgrađuju ili pomoću drugih oralnih kirurških tehnika.

Opasnosti i rizici

Kao i svaki kirurški zahvat, frenulektomija nosi određene rizike i moguće komplikacije. Najčešće nuspojave uključuju bol i oteklinu na mjestu zahvata te krvarenje. Rijetko dolazi do infekcije rane koju ipak treba tretirati antibioticima prema preporuci liječnika.

Rizici su minimalizirani kada se zahvat izvodi od strane iskusnog stručnjaka s odgovarajućim sterilnim uvjetima i pravilnim praćenjem postoperativnih uputa. Pacijent treba biti svjestan činjenice da je period oporavka relativno kratak i da može očekivati potpuno iscjeljenje unutar nekoliko tjedana.

Zaključak

Frenulektomija je učinkovit kirurški postupak za rješavanje problema uzrokovanih nepravilnim ili prevelikim frenulumom u usnoj šupljini. Zahvat je siguran kada se provodi pod lokalnom anestezijom od strane kvalificiranog stručnjaka i omogućava pacijentima učinkovit oporavak uz minimalne rizike. Ako primijetite probleme povezane s vašim frenulumom, preporučuje se konzultacija s dentalnim profesionalcem kako biste raspravili moguće opcije liječenja.

Share:

Comments are closed.

Ul. Stjepana Radića 10

48350, Đurđevac

Nazovi nas

048/733-104
097/779-31-08

Radno vrijeme

Klikni za više informacija

Rezerviraj termin

[email protected]